Rozstępy to popularny problem skórny, z którym borykają się kobiety i mężczyźni w różnym wieku – z pewnością wiele osób zastanawia się, jaka jest przyczyna ich powstawania i w jaki sposób można je zlikwidować. Ale czym dokładnie są rozstępy? Rozstępem nazywamy rodzaj blizny powstający na skórze w momencie, kiedy ta zbyt szybko kurczy się lub rozciąga – naruszone zostają struktury kolagenu i elastyny, a w efekcie gojenia pojawiają charakterystyczne, bliznowate pasma. Świeże rozstępy mają kolor czerwony, różowy, fioletowy, ciemnobrązowy, czerwono-brązowy i mogą być lekko wypukłe oraz swędzące – z biegiem czasu stają się płaskie i bledsze. Takie zjawisko nie występuje jednak u wszystkich – dużą rolę odgrywają skoki poziomu hormonów oraz obciążenie genetyczne – jeśli rozstępy występują u innych członków rodziny to istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się ich także u nas.
Najczęstszymi sytuacjami, które doprowadzają do powstania rozstępów są:
- ciąża,
- okres dojrzewania i szybkiego wzrostu
- szybkie zwiększenie lub utrata masy ciała
- szybki wzrost mięśni w trakcie intensywnego treningu siłowego
W jaki sposób można usunąć rozstępy?
Rozstępy, tak jak każda inna blizna są trwałe i nie da się ich całkowicie usnąć, jednak różne metody leczenia mogą sprawić, że będą mniej widoczne, a swędzenie zostanie złagodzone. Należy pamiętać, że nie każda metoda będzie skuteczna u wszystkich. Na rynku istnieje wiele środków mających na celu leczenie rozstępów, jednak aby zauważyć jakikolwiek efekt, warto stosować kilka ważnych zasad. Przede wszystkim – żaden żel lub maść nie poradzi sobie ze starymi bliznami. Aby zobaczyć jakąkolwiek różnicę należy rozpocząć leczenie jak najszybciej, gdyż tylko wtedy mamy szansę osiągnięcia sukcesu. Wybrany produkt musimy stosować codziennie przez kilka tygodni oraz długo i dokładnie wmasowywać w rozstępy – udowodniono, że wtedy efekty są widocznie dużo szybciej. Z badań wynika, że istnieją dwa składniki, których stosowanie przynosi ulgę w przypadku rozstępów – jest to kwas hialuronowy i tretynoina. Przy stosowaniu na świeże rozstępy leków zawierających te składniki, u przebadanych osób ślady stosunkowo szybko stawały się mniej zauważalne.
Leczenie rozstępów u dermatologa
Pomocy można szukać również w gabinetach dermatologicznych – istnieje kilka metod stosowanych w leczeniu rozstępów. Mogą one sprawić, że rozstępy będą mniej widoczne, jednak nie usuną ich całkowicie. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i dostosować metodę leczenia dermatologicznego do wieku pacjenta, typu skóry i miejsca, w którym rozstępy występują. Najlepsze rezultaty daje wykorzystanie kilku procedur jednocześnie. Najczęstszymi procedurami stosowanymi przez dermatologów są:
- peelingi chemiczne
- laseroterapia
- ultradźwięki
- mikrodermabrazja
- fale radiowe
- mezoterapia
Zabiegi wykonywane w gabinecie dermatologocznym są dużo bardziej skuteczne niż stosowanie nawet najdroższych kremów, płynów i żeli. Specjalista jest w stanie dokładnie dopasować metodę leczenia do konkretnej osoby, a podczas wizyty poinformuje o najnowszych metodach i dostępnych formach leczenia.