HPV to skrót od human papillomavirus (wirus brodawczaka ludzkiego).

To wydaje się być dzisiaj najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową. Zwykle jest ona niegroźna i zanika po pewnym czasie samoistnie, ale pewne typy wirusa mogą prowadzić do powstawania brodawek płciowych lub do raka.

Chcesz wykonać test na HPV? Można to zrobić m.in. w naszej Klinice.

Najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową

Istnieje ponad 200 rodzajów wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV). Około 40 z nich atakuje obszar genitalny, ale również jamę ustną i gardło i te są przenoszone drogą płciową. (Inne rodzaje HPV powodują powszechnie występujące brodawki (kurzajki) dłoni i stóp, ale te nie są przenoszone drogą płciową.

Infekcje HPV są dość częste, wiele osób aktywnych seksualnie nawet nie wie, że jest zainfekowanych, gdyż infekcje te przebiegają bezobjawowo.

Niektóre wirusy HPV mogą prowadzić do powstawania brodawek płciowych lub raka.

Nie ma skutecznego leczenia zakażenia HPV, jednak można zadbać o to, aby nie miały one złego wpływu na nasze zdrowie.
Są dostępne szczepienia (Gardasil 9, Silgard, Cervarix), które chronią przed wirusami onkogennymi. Brodawki płciowe (kłykciny) powinny być leczone przez dermatologa-wenerologa.

Jak można zarazić się HPV?

HPV może łatwo przenosić się z osoby zakażonej na zdrową podczas kontaktów seksualnych.

HPV wysokiego ryzyka nie daje objawów. Osoby, które mają wirus HPV wysokiego ryzyka nigdy nie miało objawów, aż do momentu powstania poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne są regularne kontrole u ginekologa i dermatologa-wenerologa oraz wykonywanie testów dla wykrycia infekcji HPV.

Najlepszym sposobem na uniknięcie infekcji jest brak kontaktów seksualnych. Jest to w wielu wypadkach niemożliwe, więc używanie prezerwatywy, częste badanie, szczepienie przeciw HPV, regularnie przeprowadzane cytologie, testy na obecność HPV obniża znacznie ryzyko.