Czym jest HPV?

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego to jedna z najbardziej popularnych chorób przenoszonych drogą płciową. Do tej pory zostało poznanych około 200 genotypów tego wirusa. Typy HPV dzieli się na niskiego (nieonkogenne) i wysokiego (onkogenne) ryzyka, z czego do typów wysokiego ryzyka należy około 14 (HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 i 68). Wirusy wysokoonkogenne odpowiadają za rozwój zmian przedrakowych oraz samego raka szyjki macicy. Kobiety zakażone genotypami HPV 16 i HPV 18 są obarczone największym ryzykiem raka szyjki macicy. 70% wszystkich nowotworów szyjki macicy jest spowodowanych właśnie przez genotyp 16 i 18 wirusa HPV.

Zakażenie wirusem HPV następuje poprzez współżycie z partnerem posiadającym wirusa, a stosowanie antykoncepcji (prezerwatywy) nie jest w stanie w 100% uchronić przez zachorowaniem.

Diagnostyka HPV

Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i diagnostyka – obecnie najważniejszą, główną metodą diagnozowania wirusa HPV jest regularne wykonywanie cytologii, która umożliwia wykrycie nieprawidłowości, mogących prowadzić do rozwinięcia się nowotworu oraz testy DNA HPV. Dodatkowo, istotnym elementem profilaktycznym są dostępne na rynku szczepionki, mające uchronić przed zakażeniem wirusem HPV. Szczepionka Gardasil 9 zmniejsza ryzyko zakażenia, chroniąc przed rakiem szyjki macicy oraz kłykcinami kończystymi – chorobami wywoływanymi przez najpopularniejsze typy HPV. Jest to szczepionka 9-walentna, skuteczna w przypadku 9 różnych typów wirusa (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58).

HPV – badania i szczepienia w Warszawie

Gabinet ginekologiczny Kos-Med z siedzibą w Warszawie oferuje diagnostykę, badania i leczenie wirusa HPV, wykonujemy także szczepienia przeciw HPV – szczepionkę Gardasil 9. Zapraszamy pacjentki z Warszawy i okolic, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące diagnostyki oraz leczenia HPV, a także innych schorzeń natury ginekologicznej.