W 2015 roku w większości państw Unii Europejskiej antykoncepcja po stosunku stała się dostępna bez recepty, co niewątpliwie ułatwiło dostęp do tego typu środków wielu kobietom w awaryjnej sytuacji. W naszym kraju tabletka dzień po od początku wywoływała mnóstwo kontrowersji, dzieląc społeczeństwo na jej zagorzałych przeciwników i zwolenników. W 2017 roku polski rząd przedstawił propozycję zmiany, ograniczającej dostęp do antykoncepcji awaryjnej – tabletka dzień po miała znów być sprzedawana jedynie po okazaniu recepty od lekarza. Z tego powodu dziś zakup tabletki dzień po wiąże się z koniecznością wizyty w gabinecie lekarskim, co w niektórych przypadkach może skutkować brakiem możliwości przyjęcia pigułki w odpowiednim czasie.

Czym jest tabletka dzień po?

Tabletka dzień po w Warszawie
Tabletka „dzień po” w Warszawie

Tabletka dzień po ma za zadanie uniemożliwienie dojścia do zapłodnienia i zmniejszenie ryzyka zajścia w ciążę – zawarty w niej składnik przesuwa dni płodne, a tym samym sprawia, że plemniki nie są w stanie zapłodnić komórki jajowej. Niezwykle istotne jest, aby tabletka dzień po została zażyta w jak najkrótszym czasie od stosunku (3-5 dni), gdyż zwiększa to jej skuteczność. Tabletka dzień po nie jest jedną z tradycyjnych metod antykoncepcji i nie należy stosować jej zamiast innych metod – jest to forma wyjścia awaryjnego stosowanego wtedy, gdy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku lub któraś ze stosowanych przez nas metod antykoncepcji zawiedzie.

Skutki uboczne tabletki dzień po

Jak każda inna tabletka, także tabletka dzień po może powodować niepożądane skutki uboczne. Najczęstszymi skutkami ubocznymi po zażyciu tabletki dzień po mogą być wymioty, nudności, ból brzucha, a także zaburzenia miesiączkowania. Rzadziej występującymi skutkami ubocznymi są bóle mięśni, zaburzenie uwagi, wrażliwość piersi oraz nieostre widzenie. Szczególnie narażone na różnego rodzaju skutki uboczne wynikające ze stosowania antykoncepcji awaryjnej są kobiety cierpiące na astmę, choroby nerek oraz wątroby, a także uczulone na którykolwiek składnik leku. Należy również pamiętać o tym, że zastosowanie tabletki dzień po może zmniejszyć skuteczność stosowanych środków antykoncepcyjnych, takich jak plastry lub pigułki.

Gdzie w Warszawie zdobyć tabletkę dzień po?

Aby kupić tabletkę dzień po, musisz posiadać receptę od lekarza. Potrzebujesz skorzystać z antykoncepcji awaryjnej na terenie Warszawy? Taką receptę wystawi Ci polecany ginekolog z gabinetu ginekologicznego Kos-Med z siedzibą w Warszawie-Śródmieściu, wystarczy zadzwonić pod numer 604 965 023, aby otrzymać możliwie jak najszybszą pomoc. Zapewniamy pełen profesjonalizm, dyskrecję i rzetelne udzielenie wszelkich informacji o skutecznych metodach antykoncepcji po stosunku – całodobowy ginekolog w Warszawie gwarantuje wsparcie w stresującej sytuacji i indywidualne podejście do każdej pacjentki.