Dermatologia zajmuje się m.in. badaniem znamion i pieprzyków, które mogą okazać się czymś bardziej niebezpiecznym niż zwykła zmiana barwnikowa na skórze. Niepozorny pieprzyk czy podejrzanie wyglądające znamię może świadczyć o czerniaku, czyli najzłośliwszym nowotworze skóry. Do jego powstania może dojść, jeśli znamiona skórne zostaną nadmiernie pobudzone działaniem promieniowania ultrafioletowego. W związku z tym tak ważne jest chronienie wszelkiego typu znamion i pieprzyków przed Słońcem i obserwowanie ich. Badanie pieprzyków i znamion jest koniecznością, jeśli w ich obrębie pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany.

Badanie znamion i pieprzyków w celu uchronienia się przed rozwojem czerniaka na stopie

Czerniak to nowotwór skóry, który stosunkowo łatwo daje przerzuty. Najczęściej rozwija się on na odsłoniętej skórze i może pojawić się nawet na stopie. Im wcześniej schorzenie to zostanie rozpoznanie i wykryte, tym pacjent może liczyć na lepsze rokowanie. W grupie zwiększonego ryzyka zachorowalności znajdują się osoby mające jasną karnację, lubiące się opalać i korzystać z solarium oraz mające na skórze dużo pieprzyków i znamion. Przebyte poparzenia słoneczne także predysponują do wystąpienia czerniaka, szczególnie jeśli miały one miejsce w wieku dziecięcym. Wyróżnia się różne stadia tego nowotworu złośliwego, gdzie stopień 0 jest czerniakiem nieprzekraczającym naskórka i nienaciekającym, a stopień IV jest najbardziej zaawansowanym etapem choroby – pojawiają się przerzuty do narządów wewnętrznych.

W celu uchronienia się przed rozwojem czerniaka złośliwego, bardzo ważna jest samokontrola zmian skórnych. Zaleca się także raz w roku udać się do specjalisty, który dokładnie zbada skórę. W przypadku osób o bardzo jasnej karnacji i z wieloma znamionami powinno się regularnie wykonywać badanie dermatoskopem, dzięki któremu można je precyzyjnie ocenić.

Wczesna diagnostyka jest podstawą, dlatego też nie należy lekceważyć jakichkolwiek zmian w obrębie pieprzyków i znamion. Do lekarza należy udać się niezwłocznie, jeśli:

  • na skórze nagle zaczną pojawiać się pieprzyki i znamiona;
  • posiadane znamiona zaczną się powiększać i zmienią swój kształt czy też barwę;
  • znamiona zaczną swędzieć lub krwawić.