Toksyna Botulinowa – najczęściej wykonywany zabieg korygujący zmarszczki oraz w leczeniu nadpotliwości. Minimalnie inwazyjny, bezpieczny, dający naturalny wygląd.

Toksyna Botulinowa  stosuje się  w medycynie od wielu lat, początkowo w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek, a także w neurologii w chorobach przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni np. w leczeniu połowiczego kurczu twarzy. W znacznie mniejszych dawkach (rzędu 20-60 jednostek w czasie jednego zabiegu) stosuje się Toksynę Botulinową w terapii nadmiernej potliwości i w usuwaniu zmarszczek mimicznych. W tych estetycznych wskazaniach stosuje się Toksynę Botulinową od 1992r. Dawkę dobiera się indywidualnie dla danego pacjenta i działa on tylko w miejscu podania. Nie istnieje ryzyko wystąpienia toksyczności, gdyż dawki toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek.

Mechanizm działania

Mechanizm działania opiera się na hamowaniu przewodzenia impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, co powoduje rozluźnienie mięśni i znajdującej się nad nimi skóry. Toxyna botulinowa podana we wstrzyknięciach działa miejscowo, ale ponieważ włókno nerwowe ma zdolność tworzenia nowych połączeń, efekt terapeutyczny maleje i zanika po ok. 4-6 miesiącach. Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy, nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów do których pacjenci wracają z ochotą ,ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.

Wskazania

Najczęstsze wskazania w dermatologii estetycznej to wygładzanie zmarszczek:

  • między brwiami (tzw.zmarszczki “lwie”, okolica gładzizny czoła)
  • poprzecznych czoła
  • wokół oczu (kurze łapki)

Zmarszczki całkowicie lub częściowo zanikają, wyraz twarzy staje się łagodniejszy. Zabieg wykonujemy w taki sposób, aby zachować naturalny wygląd i mimikę. W wyniku zabiegu często możemy zlikwidować „smutny wyraz twarzy” Unikamy powstania maskowatego wyglądu twarzy dobierając odpowiednio dawkę . Odczucia bólowe związane z podawaniem botuliny są indywidualne, praktycznie można uznać zabieg za niebolesny. Zabieg trwa kilkanaście minut, nie pozostawia widocznych śladów. W wyjątkowych przypadkach może pojawić się w miejscu wstrzyknięcia niewielki siniak, który znika po kilku dniach.Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych ii bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności. Toksyna botulinowa Warszawa.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • okres ciąży i laktacji ze względu na brak doświadczeń u tej grupy pacjentów
  • miastenia gravis i zespół Lamberta Eatona ( schorzenia neurologiczne)
  • alergia na albuminę ludzką,
  • stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów , spektynomycyny, cyklosporyny linkomycyny, tetracykliny, polimyksyny.

NIE praktykujemy przechowywania częściowo zużytego preparatu po zabiegu, ponieważ traci on swoje właściwości.

Mechanizm działania Toksyny Botulinowej  w leczeniu nadpotliwości

Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te wcześniej zablokowane. A więc efekt leczenia w końcu zanika. To obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda leczenia

Nadmierna potliwość-  Toksyna Botulinowa to bezpieczna metoda 

Nadmierna potliwośc pozbawia pewności siebie, wprawia w zakłopotanie i jest uciąźliwa na codzień. Jednorazowy zabieg może poprawić ten stan na 5-10 miesięcy. Jest to terapia zaaprobowana przez FDA , polega na zablokowaniu sygnałów chemicznych płynących z zakończeń nerwowych do gruczołów potowych.

Dokumentacja :

botox przed leczeniem2 botox po leczeniu2
botox przed leczeniem botox po leczeniu
Przed Po

Umów się na wizytę