W ciągu całego życia nasz skóra narażona jest na działanie szkodliwych czynników. Jednym z najbardziej niebezpiecznych i szkodliwych jest działanie promieniowania słonecznego.
Obserwujemy pojawienie się nowych zmian: “pieprzyków”, znamion, przebarwień. Część z tych zmian może w przyszłości przekształcić się w zmiany złośliwe w tym w bardzo groźnego czerniaka. Jeśli jednak nawet ten nowotwór zostanie rozpoznany wystarczająco wcześniej, jest on całkowicie wyleczalny. Dlatego wszystkie towarzystwa dermatologiczne i onkologiczne na całym świecie apelują o badanie dermatoskopowe znamion. Tylko to badanie (poza badaniem histopatologicznym usuniętej zmiany) może w dużym stopniu przybliżyć diagnozę, a także wyselekcjonować osoby, u których występują znamiona atypowe (tzn. znacznie częściej transformujące w czerniaka). Takie osoby powinny poddawać się regularnie (tzn 1-2 razy w roku) badaniu dermatoskopowym.
Pamiętaj !!! Każdy czerniak miał kiedyś 1mm
Na czym polega badanie dermatoskopowe?
Jest to badanie mikroskopowe powierzchni skóry umożliwiające obserwację w powiększeniu i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Zmiany obserwuje się w powiększeniu w świetle odbitym z zastosowaniem olejku immersyjnego zwiększającego przejrzystość skóry i zmniejszającego odbicia światła zakłócające obraz. Badanie dermatoskopowe ma ocenić czy badana struktura jest zmianą barwnikową (melanocytową), a jeśli tak, to czy jest łagodna, podejrzana, czy złośliwa.
Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i można je wykonać w naszym gabinecie.
Badaniu temu powinny się poddawać regularnie (tzn raz na pół roku) osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:
- osoby z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, różnej wielkości i zabarwieniu,
- osoby o jasnej karnacji – jasne skóra, włosy, oczy, mające liczne piegi i bardzo trudno opalające się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych,
- osoby, w których rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry,
- osoby często poddające się naświetlaniom słonecznym (także w solariach), nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi, mające w przeszłości oparzenia słoneczne.
Następujące cechy zmiany barwnikowe powinny budzić niepokój i zmiany takie powinny zostać zbadane dermatoskopią:
- nieregularność brzegów,
- kilka kolorów,
- zmiana szybko rosnąca,
- łuszczenie się, krwawienie, swędzenie,
- zmiana duża.