Dermatoskopia

W ciągu całego życia nasz skóra narażona jest na działanie szkodliwych czynników. Jednym z najbardziej niebezpiecznych i szkodliwych jest działanie promieniowania słonecznego.
Obserwujemy pojawienie się nowych zmian: “pieprzyków”, znamion, przebarwień. Część z tych zmian może w przyszłości przekształcić się w zmiany złośliwe w tym w bardzo groźnego czerniaka. Jeśli jednak nawet ten nowotwór zostanie rozpoznany wystarczająco wcześniej, jest on całkowicie wyleczalny. Dlatego wszystkie towarzystwa dermatologiczne i onkologiczne na całym świecie apelują o badanie dermatoskopowe znamion. Tylko to badanie (poza badaniem histopatologicznym usuniętej zmiany) może w dużym stopniu przybliżyć diagnozę, a także wyselekcjonować osoby, u których występują znamiona atypowe (tzn. znacznie częściej transformujące w czerniaka). Takie osoby powinny poddawać się regularnie (tzn 1-2 razy w roku) badaniu dermatoskopowym.

Pamiętaj !!! Każdy czerniak miał kiedyś 1mm.

 

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Jest to badanie mikroskopowe powierzchni skóry umożliwiające obserwację w powiększeniu i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Zmiany obserwuje się w powiększeniu w świetle odbitym z zastosowaniem olejku immersyjnego zwiększającego przejrzystość skóry i zmniejszającego odbicia światła zakłócające obraz. Badanie dermatoskopowe ma ocenić czy badana struktura jest zmianą barwnikową (melanocytową), a jeśli tak, to czy jest łagodna, podejrzana, czy złośliwa.

znamiona

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i można je wykonać w naszym gabinecie.

Badaniu temu powinny się poddawać regularnie (tzn raz na pół roku) osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:

 • osoby z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, różnej wielkości i zabarwieniu,
 • osoby o jasnej karnacji – jasne skóra, włosy, oczy, mające liczne piegi i bardzo trudno opalające się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych,
 • osoby, w których rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry,
 • osoby często poddające się naświetlaniom słonecznym (także w solariach), nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi, mające w przeszłości oparzenia słoneczne.

Następujące cechy zmiany barwnikowe powinny budzić niepokój i zmiany takie powinny zostać zbadane dermatoskopią:

 • nieregularność brzegów,
 • kilka kolorów,
 • zmiana szybko rosnąca,
 • łuszczenie się, krwawienie, swędzenie,
 • zmiana duża.

Dermatoskopia cyfrowa- możliwość archiwizacji zdjęć.

Modyfikacja badania dermatoskopowego , które daje możliwość sfotografowania zmiany i zarchiwizowania. (uzyskany obraz wprowadzany jest do pamięci komputera). Dzięki temu istnieje możliwość:

 • analizy znamion
 • długoterminowej obserwacji znamion z możliwością ich  porównania podczas kolejnych kontroli
 • sfotografowania skóry ze znamionami i identyfikację każdego znamienia .

Fakty i Mity na temat stosowanie kremów z filtrem.

Stosowanie kremów z filtrem u dzieci zmniejsza liczbę znamion melanocytowych . Najlepszy okres do wykonania badania dermatoskopowego to od 1 do 3 miesięcy od opalania. Fakt.

Posmarowanie jeden raz dziennie kremem z filtrem (nawet 50+ zabezpiecza skórę na cały dzień.  Mit.

Wg obecnych badań niedostateczna wiedza na temat stosowania kremów z filtrem może zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka ze względu na stosowanie zbyt niskiego filtra , dłuższego przebywania na słońcu co niesie za sobą ryzyko poparzeń słonecznych ( czynnik ryzyka dla czerniaka).Fakt.

Stosowanie kremów z filtrem zmniejsza ryzyko zachorowań na inne nowotwory skóry. Fakt.

Stosowanie kremów z filtrem ma wpływ na obniżenie poziomu witaminy D3. Mit.

U osób przebywających ciągle w cieniu i noszących długie ubrania stwierdzono dwukrotnie mniejsze stężenie wit.D w skórze. Fakt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dermatoskopia. Postępy w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu czerniaków. Certyfikat

Umów się na wizytę