Jak dermatolodzy diagnozują wypadanie włosów

Tłumaczenie z American Academy of Dermatology

Ponieważ istnieje mnóstwo czynników powodujących utratę włosów, dermatolog jest trochę jak detektyw. Być może zacznie od zadawania wielu pytań. Będzie chciał wiedzieć, czy tracisz włosy stopniowo czy utrata nastąpiła nagle. Dermatolog spyta także , jakie lekarstwa zażywasz i czy jesteś na diecie. Ważne jest , aby przekazać mu dokładną informację. Jak w zagadce kryminalnej, nawet najdrobniejszy szczegół może pomóc w rozwikłaniu tajemnicy. Kobiety mogą być pytane o ciążę , menopauzę.

Jeśli zauważysz nadmierne wypadanie wlosów , zgłoś się do dermatologa.. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym lepszy jego efekt.

Czasem potwierdzenie diagnozy leży w skórze głowy. Dermatolog może chcieć pobrać wycinek skóry do badania (biopsja) Czasem niezbędne jest badanie krwi.

Ponieważ tak wiele czynników powoduje utratę włosów , może być konieczna powtórna wizyta dla zdiagnozowania przyczyny..

Jak dermatolodzy leczą wypadanie włosów?

Tak jak jest wiele przyczyn wypadania włosów, tak jest wiele metod leczenia. Leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej. To znaczy nim nastąpi nadmierna utrata włosów. Leczenie jest trudniejsze , im process bardziej zaawansowany.

Dostępne metody leczenia to:

  • Minoxidil: do wcierania w skóre głowy  lub podawania w mezoterapii  (nakłócia bardzo cienką igiełką, dzięki temu lek wnika w głąb skóry w okolice mieszka włosowego)
  • Mezoterapia igłowa: podaje się mieszanki witamin, aminokwasów, minerałów , koenzymów oraz peptydów biomimetycznych

Na receptę:

  • Finasteride: Jedyny lek zaaprobowany przez FDA do leczenia łysienia męskiego. Finasteride hamuje czynność aktywnej postaci testosteronu – dihydrotestosteronu (DHT).