Borelioza jest wieloukładową chorobą wywoływaną przez bakterie, których nosicielami są kleszcze. Najpopularniejszymi objawami boreliozy są zmiany skórne (we wczesnej fazie) i różne groźne schorzenia neurologiczne i kardiologiczne (w fazie późniejszej): zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, gorączka, dreszcze, tiki mięśni lub zapalenie mózgu. W naszym kraju niemal co trzeci kleszcz jest zakażony, dlatego szczególną uwagę należy poświęcać zabezpieczaniu się przed groźnymi ugryzieniami. Kleszcze są szczególnie aktywne w wysokich temperaturach, na terenach podmokłych, leśnych, w wysokiej trawie – można się spodziewać ich obecności zarówno w lesie, jak również w miejskim parku lub przydomowym ogrodzie. Aby jak najskuteczniej ochronić się przed kleszczami oraz zminimalizować ryzyko zachorowania na boreliozę, warto przestrzegać kilku zasad.

1. Pamiętaj o używaniu preparatów odstraszających kleszcze. Wybierając się w miejsca szczególnie lubiane przez te pasożyty, zastosuj odpowiednie, powszechnie dostępne na rynku repelenty.

2. Podczas spacerów po lesie lub parku noś odpowiednie ubranie – długie spodnie, bluzki z długim rękawem, nakrycie głowy. Dzięki temu utrudnisz kleszczom przedostanie się na odkryte fragmenty skóry.

3. Po powrocie do domu dokładnie sprawdź szczególnie narażone na atak kleszcza miejsca – pachy, pachwiny, łokcie, pępek, szyję. Jeśli masz możliwość – weź prysznic.

4. Jeżeli nie udało się uniknąć ugryzienia należy niezwłocznie usunąć kleszcza (jeśli potrafimy, to samodzielnie, jeśli nie – lepiej skorzystać z pomocy specjalisty), a następnie uważnie obserwować miejsce po ugryzieniu. Pojawiający się charakterystyczny rumień świadczy o zarażeniu boreliozą.

5. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpoczniemy leczenie boreliozy antybiotykiem tym większe prawdopodobieństwo sukcesu oraz całkowitego wyleczenia. Nie lekceważmy żadnych objawów!